31 maja 2023

5 najczęstszych mitów dotyczących leczenia stomatologicznego u dzieci

1. Zębów mlecznych się nie leczy.

 

Zdecydowanie, niezaprzeczalnie i z całą pewnością – leczy się 🙂 I powinno się leczyć.

Faktem jest, że zęby mleczne wypadną – choć i od tego mogą być wyjątki: jeśli brakuje zawiązka zęba stałego, ząb mleczny często pozostaje w swoim miejscu w jamie ustnej na całe lata.

 

Jednak zanim mleczak wypadnie, potrafi zrobić niemały zamęt, jeśli jest zębem zniszczonym.

 

Próchnica w nieleczonych zębach mlecznych może prowadzić do bólu, ropni, gorączek, zniszczenia lub naruszenia zawiązków zębów stałych oraz powikłań z konsekwencjami nie tylko dla jamy ustnej, ale i innych organów naszego ciała.

 

 

 

2. Zęby mleczne nie mają korzeni.

 

Mają 🙂 Fakt, że zwykle widzimy je „bez korzeni”, wynika z tego, że w miarę wymiany uzębienia z mlecznego na stałe, korzenie zębów mlecznych się resorbują – i może się wydawać, że korzeń „znika”. Gdy odpowiednio duża część korzenia zostanie zresorbowana, ząb traci podparcie i wypada – dlatego też najczęściej zęby mleczne widzimy w takiej właśnie formie.

 

Gdybyśmy jednak spojrzeli na niezresorbowany ząb mleczny, to będzie on miał zupełnie „normalny” korzeń. Nie bójmy się więc, gdy istnieje potrzeba usunięcia mleczaka, a lekarz wyjmuje z jamy ustnej ząb ukorzeniony. To cecha nie tylko zębów stałych!

 

 

 

3. “Nie bój się, nie będzie bolało” to właściwa forma słownego wsparcia.

 

Prawie każdy rodzic chce wesprzeć swoje dziecko przed i w trakcie wizyty u dentysty. Jednak często możemy nieświadomie wywołać lęk u pociechy.

Używając zwrotów „nie bój się” czy „nie będzie bolało”, wzbudzamy w dziecku niepokój samym pojawieniem się tak nacechowanych emocjonalnie słów, jak ból czy strach. W końcu, gdy idziemy z dzieckiem do sklepu, na plac zabawy czy na zajęcia z angielskiego, nie mówimy mu „nie będzie bolało”, prawda?

 

Starajmy się opowiadać o wizycie z takiego właśnie punktu widzenia. Bądźmy szczerzy, ale nie budujmy powiązań między myślami o dentyście, a tymi o bólu.

 

 

 

4. Próchnica występuje, bo zęby “są słabe”...

 

Jakkolwiek defekty szkliwa i zębiny to zmiany, które zdarzają się u pacjentów, zdecydowana większość przypadków próchnicy u dzieci to efekt zbyt dużej podaży cukrów lub niewystarczająco dokładnej higieny! W społeczeństwie przyjęło się, że dawanie dziecku słodyczy to „normalna sprawa”, jednak zastanówmy się nad taką modą dwa razy.

Z punktu widzenia wielu gałęzi medycyny, w tym także stomatologii, znacząca grupa dzieci przyjmuje na co dzień stanowczo za dużo cukrów.

Szczególnie niebezpieczne są soki i chipsy – zwłaszcza dlatego, że rodzice często nie myślą o nich jako o próchnicotwórczych produktach! 🧃

 

 

 

5. Dziecko jest samodzielnie i potrafi sobie umyć zęby!

 

Bardzo się cieszymy, że Wasze dzieci są samodzielne. :) Jednak nawet bardzo rozwinięte i zdolne dziecko często nie jest w stanie idealnie umyć zębów. Mała ręka nie zawsze dosięgnie każdą bruzdę i zagłębienie.

 

Co więcej, poczucie czasu także może się różnić w zależności od dziecka – młodzi pacjenci mają nagminną skłonność do skracania czasu mycia.

 

A na dodatek, dzieci często nie dociskają szczoteczki do zębów w wystarczającym stopniu ze względu na dyskomfort. Może to prowadzić do odkładania się złogów płytki nazębnej, próchnicy i stanów zapalnych dziąseł.

Umów wizytę

obserwuj nas na instagram
obserwuj nas a facebook

logo interdent skórzewo . Nasze gabinety stomatologiczne wyposażone są w nowoczesny sprzęt, na którym realizujemy szeroki zakres usług prywatnych oraz NFZ dla wielu pacjentów z Poznania, Skórzewa oraz całego regionu - od poznańskiego Grunwaldu, przez Plewiska, Luboń, Dopiewo, aż po Gorzów Wielkopolski

Kontakt

 

 

Skórzewo, Szkolna 35

 

516 513 513 

 

klinika@interdent.pl

Imię
Nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Właścicielem strony jest INTERDENT Sp. z o.o. z siedzibą w Skórzewie, ul. Szkolna 35, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu,

VIII wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000121481, NIP 7772663247, REGON 634362927