Biżuteria na zęby w Interdent
29 czerwca 2023

Promieniowanie RTG w stomatologii – bezpieczeństwo, korzyści i możliwości

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić stomatologię bez radiologii. Obrazy rentgenowskie odgrywają niezwykle istotą rolę, umożliwiając ocenę takich elementów struktury jamy ustnej, jak korzenie zębów, stan koron, układ kostny, a nawet tkanki miękkie.

Metody te pozwalają także na diagnostykę niektórych stanów zapalnych, nowotworów, nieprawidłowości budowy struktur anatomicznych i zaburzeń podczas przeprowadzanego procesu leczniczego.

 

Coraz więcej Pacjentów jest także świadomych bezpieczeństwa technik obrazowania oraz niewątpliwych korzyści z nich płynących. Jednak – dla tych wciąż nieprzekonanych – zastanówmy się, dlaczego stomatologia tak często czerpie z dorobku radiologii?

 

 

Przede wszystkim, korzyści wynikające ze stosowania takich technik, jak zdjęcia rentgenowskie czy też tomografia stożkowa, są trudne do przecenienia. Dzięki tym metodom lekarze są w stanie wykryć zmiany niewidoczne gołym okiem.

I nie chodzi tu tylko o problemy pokroju próchnicy wtórnej (czyli takiej, która tworzy się pod istniejącym wypełnieniem w zębie), ale także np. o zmiany okołowierzchołkowe, powstające (jak nazwa sugeruje) dookoła wierzchołków korzeni zębów lub bezpośrednio pod nimi.

 

Niezwykle istotna jest także możliwość diagnostyki wybranych guzów i nowotworów. Wczesne wykrycie takich nieprawidłowości pozwala na szybkie wdrożenie leczenia oraz poprawę rokowania, a to z kolei przyczynia się do zwiększenia szans utrzymania zdrowia jamy ustnej i uniknięcia poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.

 

 

Promieniowanie rentgenowskie jest także bardzo korzystne przy planowaniu zabiegów chirurgicznych – jak np. usuwanie zębów, resekcja czy też implantacja.

Upewniając się zawczasu co do przebiegu i budowy struktur anatomicznych, lokalizacji kanałów nerwów oraz przestrzeni dostępnej do przeprowadzenia zabiegu, podwyższamy szansę na procedurę minimalnie inwazyjną, bezpieczniejszą i pozbawioną dalszych komplikacji.

W konsekwencji, pomaga nam to osiągnąć sprawne gojenie i szybki powrót do tzw. normalnego funkcjonowania.

 

 

Co więcej, również w przypadku urazów, właściwe zobrazowanie kości i zębów pozwala nie tylko na pogłębienie precyzji diagnostyki i terapii, ale wpływa także na wybór całej drogi leczenia.

Jest to korzystniejsze nie tylko dla zdrowia, ale i dla portfela Pacjenta, eliminując element niepewności mogący prowadzić do niewłaściwie dobranych prób leczenia i skupiając się na wyborze najkorzystniejszej formy terapii.

 

 

Dla lepszego zrozumienia aspektów bezpieczeństwa, warto wiedzieć o zasadzie ALARA. Jest to reguła stosowana przez lekarzy przy korzystaniu z promieniowania rentgenowskiego. Pochodzący z języka angielskiego skrót (który w swojej pełnej formie brzmi As Low As Reasonably Achievable) odnosi się do minimalizacji dawki promieniowania.

A dokładniej, określa on zasadę dotyczącą utrzymywania promieniowania na najniższym poziomie, które będzie wciąż wystarczające do uzyskania potrzebnych informacji diagnostycznych.

 

Nowoczesny sprzęt jest zoptymalizowany pod kątem obniżenia czasu ekspozycji, a w konsekwencji – przyjętej dawki promieniowania. W obecnej formie, często stosowany jest nawet u małych dzieci.

 

 

Podsumowując, promieniowanie rentgenowskie w stomatologii jest dziś nie tylko istotnym narzędziem diagnostycznym, ale także drogą to dokładniejszego, sprawniejszego leczenia.

Poprzez stosowanie nowoczesnych urządzeń, cyfryzację oraz postępowanie wg zasady ALARA , dawka promieniowania jest ciągle minimalizowana, by Pacjenci mogli cieszyć się bezpiecznymi i kluczowymi dla zachowania zdrowia jamy ustnej metodami.

 

 

Umów wizytę

obserwuj nas na instagram
obserwuj nas a facebook
logo interdent skórzewo . Nasze gabinety stomatologiczne wyposażone są w nowoczesny sprzęt, na którym realizujemy szeroki zakres usług prywatnych oraz NFZ dla wielu pacjentów z Poznania, Skórzewa oraz całego regionu - od poznańskiego Grunwaldu, przez Plewiska, Luboń, Dopiewo, aż po Gorzów Wielkopolski

Kontakt

 

 

Skórzewo, Szkolna 35

 

516 513 513 

 

klinika@interdent.pl

Imię
Nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Właścicielem strony jest INTERDENT Sp. z o.o. z siedzibą w Skórzewie, ul. Szkolna 35, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu,

VIII wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000121481, NIP 7772663247, REGON 634362927