16 czerwca 2023

Porady: Zdjęcie rentgenowskie a tomografia stożkowa

Ponieważ już się dowiedzieliśmy, czym jest CBCT, nadszedł czas na zastanowienie się, kiedy wybrać właśnie tę metodę, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie klasyczne zdjęcie rentgenowskie?

 

W rzeczywistości zalecenia i zastosowania tych technik mogą się pokrywać! Praktyka pokazuje jednak pewne wzorce i schematy:

 

💡 przy planowaniu dużych zabiegów lub zabiegów w trudnych rejonach (np. blisko zatoki szczękowej, w pobliżu przebiegającej gałęzi nerwu) często wybierane jest obrazowanie trójwymiarowe – w tym przypadku, tomografia stożkowa. Pozwala ona na dokładniejszą ocenę struktur anatomicznych, a to z kolei zwiększa precyzję i bezpieczeństwo różnych procedur stomatologicznych.

 

💡 również przy ocenianiu bardzo drobnych zmian preferowane jest CBCT, gdyż oferuje wyższą rozdzielczość obrazu niż tradycyjne RTG i zwiększa możliwości diagnostyczne.

 

💡 przy potrzebie obrazowania dla kontroli podczas pracy w jamie ustnej pacjenta, np. przed wypełnieniem kanału zęba w leczeniu endodontycznym, RTG okazuje się być często stosowaną, szybką i korzystną metodą.

 

💡 w razie potrzeby wstępnej/ogólnej oceny sytuacji, np. sprawdzenia obecności zawiązka zęba stałego przed usunięciem mleczaka, zdjęcie rentgenowskie jest popularnym i doskonale prostym rozwiązaniem.

 

💡 gdy konieczne staje się bardzo precyzyjne określenie lokalizacji struktur podczas planowania procedur chirurgicznych, w tym wszczepiania implantów, tomografia stożkowa jest uznawana za znacznie korzystniejsze narzędzie diagnostyczne.

 

💡 gdy potrzebujemy ocenić występowanie zmian próchnicowych na powierzchniach stycznych, często wybierane RTG pozwala nam szybko i korzystnie uzyskać potrzebne informacje.

 

 

Ze względu na fakt, iż każda metoda ma swoje możliwości i ograniczenia, swoje wady i zalety, niezwykle dogodnym i ciekawym rozwiązaniem jest dostępność obu technologii w jednym miejscu.

 

Wówczas lekarz może podejmować decyzje o zastosowaniu odpowiedniej techniki diagnostycznej, biorąc pod uwagę jedynie indywidualne potrzeby Pacjenta – bez żadnych dodatkowych ograniczeń.

 

 

Umów wizytę

obserwuj nas na instagram
obserwuj nas a facebook
logo interdent skórzewo . Nasze gabinety stomatologiczne wyposażone są w nowoczesny sprzęt, na którym realizujemy szeroki zakres usług prywatnych oraz NFZ dla wielu pacjentów z Poznania, Skórzewa oraz całego regionu - od poznańskiego Grunwaldu, przez Plewiska, Luboń, Dopiewo, aż po Gorzów Wielkopolski

Kontakt

 

 

Skórzewo, Szkolna 35

 

516 513 513 

 

klinika@interdent.pl

Imię
Nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Właścicielem strony jest INTERDENT Sp. z o.o. z siedzibą w Skórzewie, ul. Szkolna 35, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu,

VIII wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000121481, NIP 7772663247, REGON 634362927