27 października 2023

Jak zadbać o profilaktykę w kontekście 
wad ortodontycznych i problemów ze zgryzem?


Profilaktyka ortodontyczna zajmuje się zapobieganiem oraz wczesnym rozpoznawaniem problemów związanych ze zgryzem, elementami tzw. układu stomatognatycznego, ułożeniem żuchwy względem szczęki oraz rozwojem struktur z nimi związanych.

Na co więc warto zwrócić uwagę u swoich dzieci, by pomóc im uniknąć problemów ortodontycznych oraz długiego leczenia w przyszłości?


🔵 regularne badania:

systematyczne badania kontrolne u dentysty lub bezpośrednio u ortodonty pozwalają na wczesne wykrycie nie tylko ewentualnych problemów ortodontycznych lub ogólnostomatologicznych, lecz także na rozpoznanie i eliminację szkodliwych nawyków i parafunkcji.


🔵 nasilona obserwacja w trakcie wymiany uzębienia:

gdy w jamie ustnej dziecka znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe, monitorowanie rozwoju zgryzu oraz ustawienia poszczególnych zębów jest szczególnie istotne. Umożliwia ono szybkie podejmowanie odpowiednich działań, jeśli tylko pojawiają się problemy.


🔵 utrzymanie higieny jamy ustnej:

także w tej kwestii dbanie o właściwą higienę jamy ustnej jest kluczowe. Zapobieganie próchnicy pozwala uniknąć przedwczesnej utraty zębów, a profilaktyka chorób dziąseł i całego przyzębia pozwala na eliminację kłopotów związanych z rozchwianiem uzębienia. Każda z tych kwestii przekłada się następnie na rozwój sytuacji ortodontycznej.


🔵konsultacje ortodontyczne:

jeśli zaistnieją podejrzenia problemów ze zgryzem lub rozwojem zębów, istotne jest szybkie udanie się do specjalisty. Odkładania takiej wizyty może uniemożliwić precyzyjną diagnostykę oraz odpowiednią interwencję.


🔵 ćwiczenia i fizjoterapia:

przy uporczywych nawykach lub nieprawidłowościach związanych z napięciem i pracą mięśni, nie należy lekceważyć zalet płynących z regularnego wykonywania właściwych ćwiczeń.
W niektórych przypadkach potrafią one całkowicie pomóc w poprawie stanu mięśni i, co będzie z tym powiązane, ułatwieniu rozwoju prawidłowego zgryzu.


🔵 eliminacja wadliwych nawyków: oczywistą potrzebą związaną z parafunkcjami oraz nieprawidłowymi nawykami jest ich sprawna eliminacja. Warto zwracać szczególną uwagę na takie zachowania, jak np. ssanie kciuka oraz na częste i długotrwałe stosowanie smoczków, które mogą wpłynąć na rozwój zgryzu. Można także zapytać lekarza o metody ułatwiające porzucenie niewłaściwych nawyków.


🔵 odpowiednia, zdrowa dieta: prawidłowe odżywianie ma znaczenie dla całego organizmu, a więc także dla rozwoju zębów i zgryzu. Ograniczenie spożycia słodyczy pomaga w zapobieganiu próchnicy, a rezygnacja z diety nadmiernie miękkiej przyczyni się do właściwego rozwoju mięśni żucia
oraz prawidłowego przebiegu naturalnych procesów, takich jak np. wymiana uzębienia.

 


Warto też pamiętać, że choć profilaktyka ortodontyczna jest szczególnie istotna w przypadku dzieci, to i u dorosłych odgrywa ona ważną rolę. Prawidłowy zgryz to nie tylko komfort, zdrowie i właściwe funkcjonowanie wielu powiązanych struktur jamy ustnej, ale często również dobre samopoczucie i estetyka uśmiechu.

Stąd też regularne wizyty u stomatologa i ortodonty, dbanie o higienę jamy ustnej, uzupełnianie braków spowodowanych przedwczesną utratą zębów oraz odpowiednia opieka nad rozwojem uzębienia są tak istotne w każdym wieku.

Umów wizytę

obserwuj nas na instagram
obserwuj nas a facebook

logo interdent skórzewo . Nasze gabinety stomatologiczne wyposażone są w nowoczesny sprzęt, na którym realizujemy szeroki zakres usług prywatnych oraz NFZ dla wielu pacjentów z Poznania, Skórzewa oraz całego regionu - od poznańskiego Grunwaldu, przez Plewiska, Luboń, Dopiewo, aż po Gorzów Wielkopolski

Kontakt

 

 

Skórzewo, Szkolna 35

 

516 513 513 

 

klinika@interdent.pl

Imię
Nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Właścicielem strony jest INTERDENT Sp. z o.o. z siedzibą w Skórzewie, ul. Szkolna 35, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu,

VIII wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000121481, NIP 7772663247, REGON 634362927