Biżuteria na zęby w Interdent
29 września 2023

Implanty - o czym powinniśmy wiedzieć?

Implanty stomatologiczne to symbol nowoczesnego podejścia do uzupełniania braków zębowych. Wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy, funkcjonują podobnie do korzenia zęba. Tworząc tak solidną, związaną z kością podstawę, pozwalają na zakładanie koron lub nawet całych mostów.

 

 

Ze względu na zasięg zabiegu implantacji, podjęcie decyzji o wszczepieniu implantu musi być poprzedzone staranną diagnostyką, oceną wskazań oraz przeciwwskazań oraz wnikliwym wywiadem. Jako Pacjenci, powinniśmy także wiedzieć jak najwięcej o implantach, by wraz z lekarzem móc świadomie wybrać najlepszą drogę leczenia.

 

 

 

Kiedy więc implanty mogą okazać się świetnym rozwiązaniem? Jakie są ich największe zalety? 🦷

 

Implanty zostały stworzone do leczenia braków w uzębieniu. Tak więc, oczywiście, najważniejszym wskazaniem do implantacji jest utrata zęba lub zębów. Może ona być spowodowana przez wiele czynników, takich jak np. uraz lub zniszczenie próchnicowe. Implanty sprawdzają się szczególnie dobrze przy odbudowie pojedynczych braków oraz w razie potrzeby osadzenia mostu, do którego brakuje nam filarów (czyli zębów podtrzymujących zakładaną strukturę).

 

Innym ciekawym zastosowaniem implantów jest stabilizacja protez. W przypadku, gdy brakuje własnych zębów do stabilnego utrzymania protezy, implant może stać się idealnym rozwiązaniem, oferując oparcie dla ruchomego uzupełnienia protetycznego.

 

 

Szczególną zaletą implantów jest wartość estetyczna odbudowy tworzonej z ich wykorzystaniem – nie wymagają one bowiem dodatkowych klamer ani haczyków.

Decydując się na implant, unikamy także często konieczności szlifowania zębów sąsiednich (w przypadku leczenia mostami protetycznymi), a także wzmacniamy je poprzez redukcję nadmiernych obciążeń, które często są wynikiem utraty jednego lub kilku zębów.

 

 

 

 

Kiedy zaś implant może nie być strzałem w dziesiątkę? 🦷

 

Nawet tak nowoczesne rozwiązanie jak implant nie może być zastosowane w każdym przypadku klinicznym. Jedną z sytuacji,w której implant jest odradzany, jest zbyt daleko posunięty zanik kości szczęki lub żuchwy.

Zdarza się to szczególnie często, gdy braki zębowe utrzymywane są latami. Kość może stać się wówczas słabsza lub zacząć stopniowo zanikać.

W niektórych przypadkach udaje się taki brak lub osłabienie struktury wyleczyć, jednak nie zawsze jest to możliwe.

 

Również niektóre czynniki ogólnoustrojowe wpływają na negatywną prognozę przyjęcia się implantu. Należą do nich niektóre choroby serca i układu krążenia, wybrane choroby immunologiczne lub niekontrolowana cukrzyca.

 

Jednak nasz styl życia i nawyki mają także ogromny wpływ na to, jak duża jest szansa na zakończoną sukcesem implantację.

Najczęstszym nawykiem powodującym rezygnację z wybrania implantu jako drogi leczenia jest palenie tytoniu, które, zmieniając ukrwienie śluzówki, doprowadza do problemów z procesem gojenia, a tym samym do zwiększenia ilości powikłań pozabiegowych.

 

Podobnie jest w przypadku nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, przy której rośnie ryzyko infekcji – a w konsekwencji, nawet utraty implantu. Również bruksizm i zgrzytanie zębami może doprowadzić do niepowodzeń w utrzymaniu implantu.

 

 

 

 

To właśnie ze względu na tak szeroki zakres nie tylko zastosowań, ale również przeciwwskazań, ważne jest, by przed ostatecznym podjęciem decyzji o wyborze drogi leczenia konsultować się z lekarzem specjalizującym się w implantologii.

 

Dokładna ocena stanu zdrowia jamy ustnej, kości, warunków ogólnomedycznych oraz nawyków pozwoli ostatecznie określić, czy implantacja jest odpowiednim rozwiązaniem.

 

Umów wizytę

obserwuj nas na instagram
obserwuj nas a facebook

logo interdent skórzewo . Nasze gabinety stomatologiczne wyposażone są w nowoczesny sprzęt, na którym realizujemy szeroki zakres usług prywatnych oraz NFZ dla wielu pacjentów z Poznania, Skórzewa oraz całego regionu - od poznańskiego Grunwaldu, przez Plewiska, Luboń, Dopiewo, aż po Gorzów Wielkopolski

Kontakt

 

 

Skórzewo, Szkolna 35

 

516 513 513 

 

klinika@interdent.pl

Imię
Nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Właścicielem strony jest INTERDENT Sp. z o.o. z siedzibą w Skórzewie, ul. Szkolna 35, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu,

VIII wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000121481, NIP 7772663247, REGON 634362927