Biżuteria na zęby w Interdent
30 lipca 2023

Fluor w stomatologii:
fakty i mity

Fluor od dawna jest podstawą profilaktyki stomatologicznej, przynosząc korzyści pokoleniom pacjentów. Jednakże równocześnie z jego rosnącą popularnością, rozwija się także wiele mitów i niedopowiedzeń z nim związanych. Prowadzi to do nasilającej się dezorientacji, a czasem nawet do otwarcie wrogiego nastawienia do tego rodzaju profilaktyki.

W tym artykule chcielibyśmy obalić najpopularniejsze mity dotyczące profilaktyki fluorkowej, naświetlając zagadnienia z nią związane i opisując jej niezastąpioną rolę w utrzymaniu optymalnego zdrowia jamy ustnej.

 

 

Mit 1: fluor jest szkodliwy.

 

Przekonanie, że fluor stanowi zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia, jest niezwykle rozpowszechnionym mitem. Może wynikać z biernie powtarzanych półprawd, nie do końca rozumianych wyników badań naukowych oraz różnorodności medycznych niuansów.

Jednak w rzeczywistości, stosowany w odpowiednich ilościach fluor jest nie tylko bezpieczny, lecz niezaprzeczalnie korzystny dla naszych zębów. Na całym świecie, autorytety w zakresie zdrowia popierają kontrolowane stosowanie fluoru w profilaktyce stomatologicznej – od Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego aż po Światową Organizację Zdrowia(WHO).

 

 

Mit 2: regularna profilaktyka fluorkowa powoduje fluorozę.

 

Fluoroza jest chorobą obejmującą szkliwo zębów, która objawia się przebarwieniami, plamistością, a nawet kruchością tej tkanki. W dobie internetu nietrudno znaleźć opinie, że każda ekspozycja na fluor może prowadzić do fluorozy.

Jakkolwiek istnienie takiej jednostki chorobowej jest niezaprzeczalne, to pojawia się ona z powodu przedawkowania fluoru (zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie, podczas rozwoju zębów).

 

 

Mit 3: fluor jest nieskuteczny w zapobieganiu próchnicy.

 

Krytycy profilaktyki fluorkowej często twierdzą, że jej skuteczność w zapobieganiu próchnicy zębów jest znikoma. Jednak w rzeczywistości to błędne przekonanie stoi w sprzeczności z obszernymi dowodami naukowymi potwierdzającym skuteczność fluoru w zmniejszaniu frekwencji próchnicy, a także z doświadczeniem klinicznym wielu lekarzy. Fluor wzmacnia szkliwo zębów i to na kilka sposobów - więcej szczegółów znajdziesz w poprzednim artykule!

 

 

Mit nr 4: Naturalne alternatywy dla profilaktyki fluorkowej są równie skuteczne.

 

„Naturalne” produkty są obecnie bardzo modne i coraz więcej osób uważa, że bezfluorowe zamienniki w zakresie pielęgnacji zębów mogą zapewnić identyczne korzyści, jak te tradycyjne środki. W rzeczywistości, choć naturalne produkty mogą uzupełniać podstawowy zestaw środków do higieny jamy ustnej, wyjątkowa rola fluoru w zapobieganiu próchnicy oraz poziom ochrony szkliwa, jaki zapewnia, pozostają niedoścignione.

 

 

Mit nr 5: Fluor jest korzystny tylko dla dzieci.

 

Innym powszechnym mitem jest opinia, jakoby profilaktyka fluorkowa była potrzebna jedynie w okresie dzieciństwa, czyli do czasu rozwoju zębów. Jednakże wpływ fluorków pozostaje bardzo korzystny przez całe życie człowieka. Nasze szkliwo jest codziennie narażone na kwasy i próchnicotwórcze środowisko. Dlatego też warto stosować fluorki również w profilaktyce u osób dorosłych, a zwłaszcza w przypadku Pacjentów z wysokim ryzykiem próchnicy.

 

 

Profilaktyka fluorkowa jest więc niezwykle cennym narzędziem pomagającym utrzymać zdrowie jamy ustnej. Miejmy jednak na względzie, że – podobnie jak w przypadku każdego stosowanego preparatu – ważne jest odpowiedzialne podejście, oparte na informacjach potwierdzonych badaniami oraz na poradach profesjonalistów w zakresie stomatologii. W ten sposób możemy zmaksymalizować korzyści płynące ze stosowania fluorku i zapewnić optymalne zdrowie jamy ustnej przez lata.

Umów wizytę

obserwuj nas na instagram
obserwuj nas a facebook

logo interdent skórzewo . Nasze gabinety stomatologiczne wyposażone są w nowoczesny sprzęt, na którym realizujemy szeroki zakres usług prywatnych oraz NFZ dla wielu pacjentów z Poznania, Skórzewa oraz całego regionu - od poznańskiego Grunwaldu, przez Plewiska, Luboń, Dopiewo, aż po Gorzów Wielkopolski

Kontakt

 

 

Skórzewo, Szkolna 35

 

516 513 513 

 

klinika@interdent.pl

Imię
Nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Właścicielem strony jest INTERDENT Sp. z o.o. z siedzibą w Skórzewie, ul. Szkolna 35, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu,

VIII wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000121481, NIP 7772663247, REGON 634362927