Biżuteria na zęby w Interdent
14 kwietnia 2023

Dlaczego moje dziąsła krwawią?

Stało się. Podczas wieczornego mycia zauważyłeś krwawienie z dziąseł. W panice przestajesz szczotkować i zaczynasz szukać przyczyny. Jednak pomimo szczerej chęci zrozumienia, co się tak właściwie dzieje, Twoje wysiłki na niewiele się zdają. Internet podaje Ci sprzeczne informacje, reklamy środków higienicznych straszą dramatycznymi konsekwencjami zdrowotnymi, porady rodziny i przyjaciół pogłębiają mętlik w Twojej głowie.

 

Przyszedł więc czas na podjęcie kwestii nurtującej tak wielu pacjentów. Spróbujemy odpowiedzieć na popularne pytanie, czyli:

 

Dlaczego moje dziąsła krwawią?

 

Pierwszą kwestią wartą wyjaśnienia jest fakt, iż pojedynczy epizod krwawienia może… o niczym nie świadczyć. Obecność losowego podrażnienia błony śluzowej lub dziąsła, nieostrożne użycie środków higieny, otarcie spowodowane spożytym wcześniej jedzeniem - wszystkie te sytuacje mogą prowadzić do pojedynczego epizodu krwawienia. Jeśli nie masz pewności, rozważ wizytę u swojego lekarza, by rozwiać nurtujące Cię wątpliwości.

 

Natomiast jeśli krwawienie zaczyna się powtarzać, to zdecydowanie warto w najbliższym czasie udać się do dentysty. Zastanów się także, czy zjawisko krwawienia nie jest powiązane z jedną z poniższych przyczyn:

 

➡️ nadmierne szczotkowanie zębów, używanie zbyt dużej siły podczas szczotkowania lub używanie twardej szczoteczki do zębów. Warto korzystać ze szczoteczek z czujnikiem nacisku i pomiarem czasu oraz przyzwyczajać się do szczoteczek o bardziej delikatnym włosiu. Wbrew pozorom, to właśnie z miękkimi szczoteczkami można uzyskać najlepsze rezultaty higieniczne!

 

➡️ nieprawidłowe stosowanie nici dentystycznej; zwłaszcza, jeśli krew pojawia się właśnie przy nitkowaniu. Skorzystaj z instruktażu higieny u Twojej higienistki lub Twojego dentysty.

 

➡️ nitkowanie okazjonalne przy ogólnie niskim poziomie higieny jamy ustnej. Gdy nie dbamy o higienę w wystarczającym stopniu, na zębach gromadzi się płytka nazębna, w której bytują bakterie. Ich ciągła obecność podrażnia tkankę miękką, czyli w tym przypadku dziąsła. To przyczynia się do skłonności do krwawienia sprowokowanego (np. właśnie poprzez dotyk nici).

 

➡️ nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Zwróć szczególną uwagę na odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych omega-6, witaminy C i D oraz przeciwutleniaczy.

 

➡️ źle dopasowane aparaty ortodontyczne, wypełnienia, elementy protezy. Dobrze jest odwiedzić swojego lekarza, jeśli podejrzewasz taki problem.

 

➡️ hormonalne zmiany, jakie przechodzi Twój organizm. Hormony mogą w znacznym stopniu wpłynąć na dziąsła i błonę śluzową jamy ustnej. Czy jesteś właśnie np. w ciąży lub w okresie pokwitania?

 

➡️ niektóre leki, np. część środków przeciwzakrzepowych czy immunosupresyjnych. Niezwykle istotne jest ich omówienie z lekarzem.

 

Oczywiście częstą przyczyną krwawienia dziąseł są choroby przyzębia, które pacjenci opisują zwykle mianem parodontozy. Choroby przyzębia mogą być związane z nieprawidłową higieną; bywają zarówno oparte na czynnikach dziedzicznych, jak i nabytych. Do ich właściwej diagnozy niezbędny będzie lekarz.

 

Warto zapamiętać zwłaszcza dwie kwestie:

 

✅przyczyny krwawienia dziąseł są różnorodne i fakt krwawienia nie powinien być powodem do paniki, jednak

 

✅ ze względu na fakt, iż rozwinięte choroby przyzębia mogą prowadzić do powikłań takich jak utrata zębów, szczególnie istotna jest nauka poprawnej higieny i regularna (a w razie konieczności także doraźna) kontrola lekarza.

 

A Ty, konsultowałeś z zaufanym specjaliastą przyczynę swojego krwawienia?

Umów wizytę

obserwuj nas na instagram
obserwuj nas a facebook

logo interdent skórzewo . Nasze gabinety stomatologiczne wyposażone są w nowoczesny sprzęt, na którym realizujemy szeroki zakres usług prywatnych oraz NFZ dla wielu pacjentów z Poznania, Skórzewa oraz całego regionu - od poznańskiego Grunwaldu, przez Plewiska, Luboń, Dopiewo, aż po Gorzów Wielkopolski

Kontakt

 

 

Skórzewo, Szkolna 35

 

516 513 513 

 

klinika@interdent.pl

Imię
Nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Właścicielem strony jest INTERDENT Sp. z o.o. z siedzibą w Skórzewie, ul. Szkolna 35, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu,

VIII wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000121481, NIP 7772663247, REGON 634362927