15 czerwca 2023

Czym jest tomografia stożkowa 
i kiedy jest nam potrzebna?

Tomografia stożkowa, zwana także CBCT ( z języka angielskiego - Cone Beam Computed Tomography) jest techniką obrazowania w medycynie.

Wykorzystuje ona promieniowanie rentgenowskie w celu tworzenia trójwymiarowych obrazów struktur anatomicznych.

 

Jej „stożkowy” typ jest specjalnie opracowanym rodzajem tomografii komputerowej, który został stworzony do obrazowania struktur w obrębie naszej jamy ustnej, szczęki, żuchwy, a także okolicznych rejonów twarzoczaszki.

Pozwala on na uzyskanie wysokiej rozdzielczości obrazu i trójwymiarowej rekonstrukcji diagnozowanych obszarów naszego ciała.

 

 

Zakres stosowania CBCT w stomatologii rozwija się bardzo dynamicznie – ze względu na liczne zalety tej metody.

Wykorzystywana np. w ortodoncji✨, chirurgii szczękowo-twarzowej✨, endodoncji✨, chirurgii stomatologicznej✨, umożliwia lekarzom precyzyjne ocenianie zastanej sytuacji w tkankach pacjenta, dokładniejsze planowanie leczenia, bardziej efektywne przeprowadzanie zabiegów i monitorowanie postępów terapii.

 

Tomografia stożkowa to również niższa dawka promieniowania (w porównaniu do tradycyjnej tomografii komputerowej), w trosce o jeszcze większe bezpieczeństwo Pacjentów.

 

 

 

A w praktyce, kiedy tomografia stożkowa będzie najbardziej potrzebna? Oto kilka przykładów:

 

przy planowaniu wszczepienia implantów.

 

CBCT pozwala na dokładne ocenienie struktury kości, gęstości kostnej i obecności ewentualnych przeszkód anatomicznych przed przeprowadzeniem zabiegu. Lekarz będzie w stanie precyzyjnie określić odpowiednie miejsce i kąt wszczepienia implantu. W konsekwencji przyczynia się to do zwiększenia skuteczności oraz trwałości rezultatów.

 

w diagnostyce chorób zębów i innych tkanek w jamie ustnej.

 

Tomografia stożkowa dostarcza szczegółowe obrazy zębów, ich korzeni, tkanek okołowierzchołkowych, zatok szczękowych i struktur anatomicznych wokół jamy ustnej. Może pomóc w diagnostyce takich problemów, jak torbiele zębopochodne, zęby zatrzymane, nowotwory czy też niektóre stany zapalne.

 

przy planowaniu leczenia ortodontycznego.

 

Technologia CBCT jest przydatna do oceny struktury kości i analizy skomplikowanych przypadków. Dostarcza lekarzowi ortodoncie wiele informacji, ukazując między innymi pozycję zębów i strukturę kostną. Umożliwia to opracowanie i zaproponowanie bardziej spersonalizowanego planu leczenia ortodontycznego.

 

w analizie nieprawidłowości stawów skroniowo-żuchwowych.

 

Ciągłe bóle przy zagryzaniu, trzaski i szelesty podczas otwierania ust? CBCT umożliwia ocenę stawów skroniowo-żuchwowych i diagnozowanie ich nieprawidłowości. Ocena pozycji dysków stawowych, kontekst zgryzowy i kontrola stanu kości są bardzo istotne w leczeniu pacjentów z problemami w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.

 

w diagnostyce części nowotworów, guzów i zmian patologicznych.

Tomografia stożkowa pomaga lekarzom w dokładniejszej diagnozie zmian, precyzyjnym zaplanowaniu leczenia i zabiegów, a także w monitorowaniu postępu terapii.

Umów wizytę

obserwuj nas na instagram
obserwuj nas a facebook

logo interdent skórzewo . Nasze gabinety stomatologiczne wyposażone są w nowoczesny sprzęt, na którym realizujemy szeroki zakres usług prywatnych oraz NFZ dla wielu pacjentów z Poznania, Skórzewa oraz całego regionu - od poznańskiego Grunwaldu, przez Plewiska, Luboń, Dopiewo, aż po Gorzów Wielkopolski

Kontakt

 

 

Skórzewo, Szkolna 35

 

516 513 513 

 

klinika@interdent.pl

Imię
Nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Właścicielem strony jest INTERDENT Sp. z o.o. z siedzibą w Skórzewie, ul. Szkolna 35, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu,

VIII wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000121481, NIP 7772663247, REGON 634362927