Ponieważ już się dowiedzieliśmy, czym jest CBCT, nadszedł czas na zastanowienie się, kiedy wybrać właśnie tę metodę, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie klasyczne zdjęcie rentgenowskie?
W rzeczywistości zalecenia i zastosowania tych technik mogą się pokrywać! Praktyka pokazuje jednak pewne wzorce i schematy:
💡 przy planowaniu dużych zabiegów lub zabiegów w trudnych rejonach (np. blisko zatoki szczękowej, w pobliżu przebiegającej gałęzi nerwu) często wybierane jest obrazowanie trójwymiarowe – w tym przypadku, tomografia stożkowa. Pozwala ona na dokładniejszą ocenę struktur anatomicznych, a to z kolei zwiększa precyzję i bezpieczeństwo różnych procedur stomatologicznych.
💡 również przy ocenianiu bardzo drobnych zmian preferowane jest CBCT, gdyż oferuje wyższą rozdzielczość obrazu niż tradycyjne RTG i zwiększa możliwości diagnostyczne.
💡 przy potrzebie obrazowania dla kontroli podczas pracy w jamie ustnej pacjenta, np. przed wypełnieniem kanału zęba w leczeniu endodontycznym, RTG okazuje się być często stosowaną, szybką i korzystną metodą.
💡 w razie potrzeby wstępnej/ogólnej oceny sytuacji, np. sprawdzenia obecności zawiązka zęba stałego przed usunięciem mleczaka, zdjęcie rentgenowskie jest popularnym i doskonale prostym rozwiązaniem.
💡 gdy konieczne staje się bardzo precyzyjne określenie lokalizacji struktur podczas planowania procedur chirurgicznych, w tym wszczepiania implantów, tomografia stożkowa jest uznawana za znacznie korzystniejsze narzędzie diagnostyczne.
💡 gdy potrzebujemy ocenić występowanie zmian próchnicowych na powierzchniach stycznych, często wybierane RTG pozwala nam szybko i korzystnie uzyskać potrzebne informacje.
Ze względu na fakt, iż każda metoda ma swoje możliwości i ograniczenia, swoje wady i zalety, niezwykle dogodnym i ciekawym rozwiązaniem jest dostępność obu technologii w jednym miejscu.
Wówczas lekarz może podejmować decyzje o zastosowaniu odpowiedniej techniki diagnostycznej, biorąc pod uwagę jedynie indywidualne potrzeby Pacjenta – bez żadnych dodatkowych ograniczeń.
Właścicielem strony jest INTERDENT Sp. z o.o. z siedzibą w Skórzewie, ul. Szkolna 35, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu,
VIII wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000121481, NIP 7772663247, REGON 634362927