Profilaktyka fluorkowa wykorzystuje związki na bazie fluoru w celu zapobiegania próchnicy zębów i uniknięcia problemów związanych z demineralizacją szkliwa.
Metoda ta ma szereg zalet dla zdrowia jamy ustnej – o ile jest stosowana we właściwy sposób i zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
Czy zastanawialiście się kiedyś, w czym dokładnie może nam pomóc?
...w ogólnie rozumianym zapobieganiu próchnicy:
fluorki wzmacniają szkliwo zębów i chronią je przed czynnikami kariogennymi (czyli powodującymi próchnicę). Dzieje się tak ze względu na wkomponowywanie się fluoru w budulec szkliwa, tzw. hydroksyapatyt. W wyniku tego procesu powstaje fluoroapatyt.
Tak wzmocnione szkliwo jest mniej podatne na działanie kwasów i bakterii, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powstania ubytków.
...w remineralizacji szkliwa:
fluorki wspomagają proces odbudowy szkliwa zębów. Tkanka ta może zostać osłabiona np. przez niskie pH (kwaśna dieta, duże ryzyko próchnicowe przy diecie bogatej w cukry). Działanie profilaktyki fluorkowej to m.in. promowanie procesu odwrotnego do demineralizacji, tj. remineralizacji.
W jej przebiegu następuje swoista naprawa niewielkich uszkodzeń szkliwa i leczenie początkowego stadium próchnicy.
...w ochronie przed demineralizacją w trakcie oraz po leczeniu ortodontycznym:
aparat ortodontyczny to nie lada wyzwanie dla zachowania idealnej higieny jamy ustnej, stąd też osoby w trakcie leczenia ortodontycznego mogą być bardziej podatne na demineralizację szkliwa.
Fluorki wspomagają ochronę zębów przed utratą minerałów i powstawaniem demineralizacyjnych plam wokół zamków ortodontycznych.
…w redukcji ryzyka pojawienia się próchnicy korzeniowej:
próchnica korzeniowa to choroba specyficzna. Dotyczy ona korzeni zębów, czyli obszaru, który jest wyjątkowo podatny na czynniki zewnętrzne – nie chroni go bowiem nasze twarde, mocne szkliwo!
Taka choroba występuje często u osób z recesją dziąseł, chorobami tkanek otaczających ząb oraz u seniorów. Na szczęście profilaktyka fluorkowa pomaga nam w obronie przed bakteriami próchnicotwórczymi także i w tym przypadku.
…we wspomaganiu zdrowia jamy ustnej u osób starszych:
osoby starsze często zmagają się ze specyficznymi wyzwaniami w utrzymaniu pełni zdrowia jamy ustnej. Często występują u nich takie problemy, jak zmniejszona produkcja śliny, recesje dziąsłowe, choroby przyzębia oraz ruchomość zębów.
Profilaktyka fluorkowa może stanowić dodatkową linię obrony dla tak obciążonych osób, pomagając w zmniejszeniu ryzyka próchnicy w opisanej grupie wiekowej.
…w redukcji wrażliwości:
preparaty fluorkowe sprawdzają się także w zmniejszeniu wrażliwości zębów na silne bodźce, takie jak gorące, zimne, kwasowe lub słodkie pokarmy i napoje. Produkty te pomagają bowiem zabezpieczyć kanaliki prowadzące do nerwu zęba i zredukować nadmierną podatność na bodźce zewnętrzne.
…w zmniejszeniu kosztów leczenia:
zapobieganie próchnicy zębów poprzez profilaktykę fluorkową ma także jeszcze jedną zaletę – zmniejszenie częstotliwości wymaganych interwencji stomatologicznych.
Osoby regularnie stosujące taką formę dbania o zdrowie swoich zębów mogą ograniczyć ryzyko wystąpienia poważnych ubytków, co przekłada się na zminimalizowanie potrzeby skomplikowanych zabiegów oraz obniżenie kosztów związanych z leczeniem stomatologicznym.
Właścicielem strony jest INTERDENT Sp. z o.o. z siedzibą w Skórzewie, ul. Szkolna 35, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu,
VIII wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000121481, NIP 7772663247, REGON 634362927