Profilaktyka ortodontyczna zajmuje się zapobieganiem oraz wczesnym rozpoznawaniem problemów związanych ze zgryzem, elementami tzw. układu stomatognatycznego, ułożeniem żuchwy względem szczęki oraz rozwojem struktur z nimi związanych.
Na co więc warto zwrócić uwagę u swoich dzieci, by pomóc im uniknąć problemów ortodontycznych oraz długiego leczenia w przyszłości?
🔵 regularne badania:
systematyczne badania kontrolne u dentysty lub bezpośrednio u ortodonty pozwalają na wczesne wykrycie nie tylko ewentualnych problemów ortodontycznych lub ogólnostomatologicznych, lecz także na rozpoznanie i eliminację szkodliwych nawyków i parafunkcji.
🔵 nasilona obserwacja w trakcie wymiany uzębienia:
gdy w jamie ustnej dziecka znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe, monitorowanie rozwoju zgryzu oraz ustawienia poszczególnych zębów jest szczególnie istotne. Umożliwia ono szybkie podejmowanie odpowiednich działań, jeśli tylko pojawiają się problemy.
🔵 utrzymanie higieny jamy ustnej:
także w tej kwestii dbanie o właściwą higienę jamy ustnej jest kluczowe. Zapobieganie próchnicy pozwala uniknąć przedwczesnej utraty zębów, a profilaktyka chorób dziąseł i całego przyzębia pozwala na eliminację kłopotów związanych z rozchwianiem uzębienia. Każda z tych kwestii przekłada się następnie na rozwój sytuacji ortodontycznej.
🔵konsultacje ortodontyczne:
jeśli zaistnieją podejrzenia problemów ze zgryzem lub rozwojem zębów, istotne jest szybkie udanie się do specjalisty. Odkładania takiej wizyty może uniemożliwić precyzyjną diagnostykę oraz odpowiednią interwencję.
🔵 ćwiczenia i fizjoterapia:
przy uporczywych nawykach lub nieprawidłowościach związanych z napięciem i pracą mięśni, nie należy lekceważyć zalet płynących z regularnego wykonywania właściwych ćwiczeń.
W niektórych przypadkach potrafią one całkowicie pomóc w poprawie stanu mięśni i, co będzie z tym powiązane, ułatwieniu rozwoju prawidłowego zgryzu.
🔵 eliminacja wadliwych nawyków: oczywistą potrzebą związaną z parafunkcjami oraz nieprawidłowymi nawykami jest ich sprawna eliminacja. Warto zwracać szczególną uwagę na takie zachowania, jak np. ssanie kciuka oraz na częste i długotrwałe stosowanie smoczków, które mogą wpłynąć na rozwój zgryzu. Można także zapytać lekarza o metody ułatwiające porzucenie niewłaściwych nawyków.
🔵 odpowiednia, zdrowa dieta: prawidłowe odżywianie ma znaczenie dla całego organizmu, a więc także dla rozwoju zębów i zgryzu. Ograniczenie spożycia słodyczy pomaga w zapobieganiu próchnicy, a rezygnacja z diety nadmiernie miękkiej przyczyni się do właściwego rozwoju mięśni żucia
oraz prawidłowego przebiegu naturalnych procesów, takich jak np. wymiana uzębienia.
Warto też pamiętać, że choć profilaktyka ortodontyczna jest szczególnie istotna w przypadku dzieci, to i u dorosłych odgrywa ona ważną rolę. Prawidłowy zgryz to nie tylko komfort, zdrowie i właściwe funkcjonowanie wielu powiązanych struktur jamy ustnej, ale często również dobre samopoczucie i estetyka uśmiechu.
Stąd też regularne wizyty u stomatologa i ortodonty, dbanie o higienę jamy ustnej, uzupełnianie braków spowodowanych przedwczesną utratą zębów oraz odpowiednia opieka nad rozwojem uzębienia są tak istotne w każdym wieku.
Właścicielem strony jest INTERDENT Sp. z o.o. z siedzibą w Skórzewie, ul. Szkolna 35, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu,
VIII wydział gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000121481, NIP 7772663247, REGON 634362927